Šumavské čtvrtky - Emil Kintzl (12. 11. 2015)

Vytisknout

Ve čtvrtečním Plzeňském deníku (12. 11. 2015) vychází článek „Šumavský bard budevyprávět v knihovně“ – začínáme tušit, že o dnešní vyprávění Emila Kintzla bude zájem.

Je 16:30 a my, pořadatelé, přicházíme do Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. V přízemí již postávají a posedávají skupinky prvních nedočkavců. Rychle stůl, shodit kabáty a začít prodávat vstupenky. U „pokladny“ se Hance N. tvoří fronta, která s blížícím se začátkem přednášky roste. Ve Studovně je najednou nedostatek židlí, a tak pánové snášejí z vyšších pater knihovny další a další. 

V 17:05 zahajuje Jana K. s Pablíkem přednášku a předávají slovo Emilu Kintzlovi. V sále je 150 lidí, částečně zaplněná je i galerie. Emil Kintzl začíná od kolébky – lyže vlastně pomáhaly hlavně financům, celníkům a policii při pohybu na horách (sněhu totiž bývalo v zimě i přes 3 m). Dobové fotografie vykouzlily na našich tvářích shovívavý úsměv – dlouhé lyže v začátcích s plechovou špičkou, jedna hůl, později i ženy – lyžařky v dlouhých sukních, často s kloboukem na hlavě J . 

A kde se na Šumavě lyžovalo? Lyže byly jedny!, nerozlišovaly se běžky, sjezdové, … a tak se v začátku využívaly spíš jako turistické. „Chodilo“ se na Jezerní horu, Svaroh, ale i třeba pod Luzný, Falkenstein apod. Kolébkou lyžování byla Weisova louka a Špičák, kde stával i skokanský můstek.

Emil Kintzl zpestřil své vyprávění i drobnými vtípky, četbou zápisků ze starých kronik i vlastními zkušenostmi z role šumavského učitele i vynikajícího lyžaře.

Připomněl i zakladatele Plzeňského SKI KLUBU.

Závěrem byla ještě vzpomenuta slavná Juránkova chata na Svarohu z cyklu Emila Kintzla „Zmizelá Šumava“.

Kolem 18:30 děkuje Emilu Kintzlovi sám president Občanského sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy Pavel Stelzer. Manželé Kintzlovi losují dvě volné vstupenky na další přednášku. Předáváme kytičku manželce přednášejícího Nadě Kintzlové a samotnému Emilu Kintzlovi balíček ovoce. Přednáška končí, ale lidem se ani moc nechce odejít. Někteří přicházejí s knihou a chtějí podpis autora. Emil Kintzl je totiž opravdu muž mnoha profesí.

Věříme, že se nám podaří pana Kintzla znovu do Plzně pozvat na další přednášku o Šumavě někdy na podzim 2016.

JK

Pro další fotky klikněte tady.

 

Wednesday the 19th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins