Šumavské čtvrtky – 12. října 2017: Emil Kintzl: Zmizelá Šumava III.

Vytisknout

Název další přednášky cyklu „Šumavské čtvrtky“ napovídá, že jsme se společně s průvodcem Emilem Kintzlem sešli na dalším putování po zmizelých osadách a vesnicích Šumavy, kde žili a tvrdě pracovali naši předci a kde dnes jen zkušené a znalé oko najde stopy po jejich obydlí. A bylo nás zase hodně – přes sto!

Ke každé z 10 zmizelých obcí nebo osamocených stavení měl průvodce Emil Kintzl příběh.

Např.:

Jediná chalupa uprostřed slatí – Torfstich (blízko Zlaté Studny) se stala jistotou pro pašeráky a převaděče. Tehdy její obyvatelé věděli, že jsou tajně sledováni, a tak jen podali jídlo oknem. Během jediného dne nenávratně zmizeli jak obyvatelé, tak chalupa L

Zelená Hora získala svoje jméno podle první zelené trávy po dlouhotrvající zimě (jižní svah). Zde žila po roce 1948 rodina ze Slovenska – muž jezdil s koňmi a svážel dřevo, žena se starala o skromné hospodářství a přivydělávala si prací v lese. Do Srní to měli 3 km – v zimě (v závějích, mlze, větru), v létě (v horku, bouřkách). V 50. letech zabral i tuto oblast vojenský prostor a rodina musela chalupu opustit. Dnes tu najdeme jen rozvalené základy, sklepy, staré jabloně a třešně, které o způsobených křivdách mlčí.

Poslední vyprávění o obnově kapliček nás zavedlo na horu Křemelnou a my, členové spolku Šumavské cesty, jsme byli nesmírně pyšní, že vyprávění začalo „naší“ kapličkou sv. Martina na bývalých Zadních Paštích.

Emil Kintzl se přiznal, že připravuje ještě další pokračování a bude-li zdráv, rád do Plzně přijede a ještě jednou se s námi projde Zmizelou Šumavou.

Jsme tomu moc rádi a už nyní se těšíme.

JK 

Fotky z přednášky najdete tady.

Wednesday the 19th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins