Kvíz - šumavská jezera

Vytisknout

Šumavská jezera - test pro milovníky a znalce Šumavy

S laskavým svolením autora (p.Voleník), který není členem našeho sdružení, otiskujeme test, ve kterém si můžete prověřit své znalosti vodních ploch na Šumavě.

Po úvodním textu následuje očíslovaný seznam všech jezer. Vaším úkolem je ke každému jezeru přiřadit dvě fotografie označené písmeny. Jednou je fotografie pořízena shora, podruhé ze země, a jsou to obrázky pořízené v posledních dvou letech. Výsledný tvar jednotlivé odpovědi by měl tedy být např. 9XY. Takových odpovědí bude osm. Aby hádání nebylo úplně jednoduché, je fotografií celkem sedmnáct. Jedna fotografie tam tedy nepatří(jedná se o snímek Fichtelsee ve falckých Smrčinách). Snaha autora byla, aby obrázky nebyly notoricky známé, tak uvidíte, jak budete úspěšní. Odpovědi pošlete prosím na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , odpovíme všem.

Přejeme dobrou zábavu!

Šumavská jezera

Jezera, rybníky, vodní plochy vůbec, jsou důležitou a atraktivní součástí krajiny a na Šumavě je jich naštěstí dost, ať přírodních nebo umělých.

Ta umělá: přehrady na pitnou vodu – Vodní dílo Nýrsko, Talsperre  Frauenau; energetická díla – nádrž na Sedelském vrchu pro elektrárnu Vydra, nádrž na Úhlavě pro elektrárnu Černé jezero (o Lipně nemluvě). Nejvíc ovšem bylo nádrží pro plavení dřeva, z těch ale většina zanikla. Nejznámější jsou Roklanská nádrž, Ptačí nádrž, Rosenauerova nádrž, ze zachovalých např. Žďárecké jezírko a  nedaleká Polecká nádrž. Na bavorské straně jsme navštívili Reschbachklause, Teufelsklause a Hammerklause, vše blízko Bučiny.

Nejvíc přírodních jezer je ve slatích; jsou to ovšem malé plochy velmi proměnlivé co do počtu, tvaru i velikosti. Navíc uprostřed slatí jsou nepřístupné – lze se k nim dostat jen za delších mrazů a to jsou pod sněhem.

Zbývají ledovcová jezera – těch je v současné době osm, bývalo jich prý víc (např. dodnes se vedou spory, jestli ve Staré Jímce pod Poledníkem bylo jezero nebo ne). Tato jezera vyhloubená ledovcem ve skalním podloží nebo jen zahrazená čelní morénou mají dnes všechna uměle upravenou hráz. Bez toho by některá zmizela (Laka) nebo byla podstatně menší (Malé Javorské).

Od severu k jihu to jsou

  1. Černé jezero
  2. Čertovo
  3. Malé Javorské
  4. Velké Javorské
  5. Laka
  6. Prášilské
  7. Roklanské
  8. Plešné
 

A 

B 

A B
   

C 

D 

C  D
   
E F
 E F 
   
G H
 G H 
   
I J
 I J 
   
K L
 K L 
   
M N
 M N 
   
O P
 O P 
   
R  
R  

 

 

 

Monday the 11th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins