Libínské Sedlo II (26. - 29. 9. 2013)

Vytisknout

Počet účastníků: 14 členů o. s. + 12

V průběhu čtvrtečního odpoledne se sjíždíme na chatě TJ Blanka Praha na Libínském Sedle. Jana přijíždí první a chystá seznam spolunocležníků. Večer sedíme, povídáme a dozvídáme se program pátečního dne. 

Ráno po společné snídani a přípravě svačin vyrážíme směr Prachatice. Cesta krásnou krajinou ubíhá, máme dostatek času, a tak se zastavujeme, Vlaďka se ujímá slova a pohybu a následuje malé protažení těla. Po příchodu do Prachatic se setkáváme s cyklouši. Ještě že je máme. Vyráželi později, a proto mohou přivést zapomenutou svačinu.

Jdeme se podívat na ojedinělé horizontální sluneční hodiny, prohlížíme si historické centrum, dozvídáme se spoustu zajímavých informací o radnici, historických domech, kostelu sv. Jakuba. Počasí je trochu lezavé, a proto se všichni těšíme do tepla restauračních zařízení. Každý si vybírá podle svého gusta. Po poledni se opět všichni scházíme před kostelem a jdeme vystoupat na věž. Cestou nahoru si prohlížíme zvony, hodinový stroj a původní krov. Schody jsou úzké, příkré, ale výhled shora stojí za to. Trasa cyklistů vede z Prachatic na přehradu v Husinci, kde je překvapí zavřená hráz. Ještě že stavbyvedoucí je vstřícný člověk a ukáže jim náhradní trasu. Z Husince vede cesta přes pole až k známé křižovatce u Stopařky. Stopařka je notně omšelá, cyklouše však inspiruje k podobným vzletným gestům… Zde již kolaři nabírají směr Libínské Sedlo a jedou podél Zlatého potoka. Pak už jen trocha bloudění v lese a výstup do Sedýlka. Cesta pěšáků vede k bývalým Lázním sv. Markéty a podél obnovené křížové cesty směrem na Libín. Máme na vybranou – buď po značené turistické cestě, nebo podél křížové cesty a potom ??? Samozřejmě volíme druhou variantu, a tak po skončení křížové cesty u kaple Filipa Neri jdeme chvílemi i po cestě. Sbíráme houby a Muřka dělá večer pro všechny smaženici. Dorazily poslední tři účastnice zájezdu a bohužel Petra z rodinných důvodů odjíždí v podvečer do Plzně. Večer nám Jana připravila soutěž. Tři sedmičlenná družstva, náhodně vylosována. Všechny otázky a úkoly se týkají samozřejmě Šumavy. Dochází dokonce i k rivalitě a malé závisti, někteří vznášejí připomínky k obtížnosti otázek u jednotlivých družstev. Je tu ovšem Vlastík – Azurák v podobě poroty a tudíž i posledního slova o vítězi. V každém případě se dobře bavíme a dozvídáme se, co ještě nevíme.

Ráno vstáváme dost brzy, budíky se ozývají už v 6:00 hod., musíme na vlak cca 5 km do Skříněřova. Je mrazivé ráno, krásně jasno, v údolí se objevuje mlha. Vlak nás veze do Volar, kde odměnou za rychlé ranní tempo je cukrárna. Káva a dortík zabezpečí dostatek energie na další vejšlap. Jdeme totiž na Bobík. Tam si dáváme svačinu a polední pauzu. Na sluníčku a v závětří je nádherně. Musíme však pokračovat v cestě. Ta vede přes velkou oboru až do Záblatí, kde nás ochotně vyzvedávají cyklouši a auty dojíždíme zpět. Cyklouši si dnes zajeli k pramenům Blanice, kde si užili nádherné přírody a kouzelných výhledů na Knížecí Stolec, Bobík a Boubín. Na chatě rychlá sprcha a jde se do místní pizzerie na večeři. Po ní následuje opět soutěž, tentokrát hádáme vrcholy Šumavy podle nadmořských výšek. Soutěží se ve vylosovaných dvojících, které se však dozvídáme až na konci. A tak je to napínavé až do poslední chvíle. Následuje i soutěž pro přítomnou mládež. A hřebem večera je vystoupení divadelního spolku 8 stehen, pod vedením a režijním dohledem Vlaďky. Pohádka O Popelce. I přes ranní brzké vstávání a náročnější vejšlap všichni vydrželi až do konce.

V neděli je budíček posunut na pozdější hodinu. Čeká nás naučná stezka „Na soutoku“okolo Blanice. Cesta není náročná, zato moc krásná. Po nádherné procházce okolo řeky pokračujeme podzimní šumavskou krajinou až ke Křišťanovskému rybníku, dále do Křišťanovic a pak auty zpět na Libínské Sedlo. Zde už nás čeká jen sbalení věcí a návrat domů. Všichni se loučíme, hlavně nic nezapomenout! a zase někdy na prodlouženém víkendu na Šumavě (- snad skoro každý něco zapomněl, vyhrála Ivča, ta zapomněla batoh se všemi doklady, penězi a mobilem, hned v závěsu Radka se zapomenutými prstýnky).

Další takový víkend bude v zimě. Už teď se začínáme těšit. Bude-li sníh, pak na běžkách a jinde.

IM

Fotky najdete na Rajčeti http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Libinske_Sedlo_II/

libsed skup reduk

 

Sunday the 19th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins