Brigáda - Černé jezero (31. 5. 2014)

Vytisknout

Počet účastníků: 8 členů + 5 kamarádů (+ 1 dítě)

Trasa: okolí cest k Černému jezeru – Rozvodí - Špičácké sedlo

Poslední květnový den se na nádraží v Plzni (hlavním) sešlo 6 dobrovolníků na brigádu pro Šumavu čistější. Odjeli jsme v 7.02 hod., nálada ve vlaku jako vždy výborná. Pojídali jsme bábovku od Ivči, popíjeli ferneta od Janiny. Novou účastnicí byla paní Marcela. Potkala se tu s Pašlíkem, se kterým se znají z volejbalu mnoho let. Na stanici Plzeň – zastávka přistoupili další dva pomocníci – Kašparovi.

Cesta nám ubíhala rychle, neboť jsme jeli zrychleným vlakem. V 9.10 se levá noha naší velitelky Janiny dotkla země na nádraží Špičák. A půda se zatřásla i pod ostatními. Z nádraží jsme šli po červené až do Špičáckého sedla. Došli jsme v 9.35. Po 3 minutách jsme se setkali s ostatními, těch bylo 6. Nejmenším a nejmladším byl Péťa. Na parkovišti se potkáváme a někteří se poznáváme s Václavem, vedoucím Infocentra v Železné Rudě. A to nejdůležitější- pytle, pícháky a další havěť – pardon -věci zajistili Dana a Vláďa, přebývají občas na Špičáku. Děkujeme! Pro mě budou navždy spojeni s výbornou polévkou, na které jsme byli v prosinci u nich doma. Jóóó polévka je polévka!

A tak nás všech 13 – šťastných vyráží po silnici (žlutá turistická). První úlovek na nás dlouho nečeká, v 9.51 je napíchnut první odpad a šup s ním do pytle. Mezitím ti, co nesou odpadní černé pytle, se domlouvají, kdo bude mít plast a kdo smíšený. Každý z 12 měl nějaký úkol. Na rukou rukavice. Ivča nám věnovala modré a modrá je dobrá. A sbíhalo se, koukalo, lezlo, šplhalo (po stráni), ohýbalo, švitořilo, fotilo a nevím co ještě. A nasbírali jsme nejenom papír, plast, ale i plech, který Vláďa někde našel bystrým zrakem. V 10.42 jsme měli první odpočinek – a to u vyhlídky na Brčálník (no ono to už přerůstá), papali jsme, bumbali a ….. (znáte to!). Asi takové bylo naše první uklízení od věcí, které do naší Šumávky nepatří. Krásné bylo to, jak jsme se při tom krásně nasmáli. Lidé, kteří nás míjeli, na nás koukali nevěřícně, někteří se i zeptali, co to provádíme, proč a co jsme zač?

Celkem tedy 13 človíčků putovalo po cestě k Černému jezeru a tahalo za sebou naplněné pytle. I malý Péťa se snažil a byl platným pomocníkem. Až na jednoho, ten si od začátku usmyslel, že pracovat nebude, je prý rentiér. A tak v modrých rukavicích, aby se tolik neodlišoval od ostatních, držel nástroj, co zamrazí každý okamžik, když to cvakne. Nemusíme ho jmenovat!!! Uličník. À propos – poslední večeře Páně- kolik že tam bylo osob? Třináct. A jeden zradil. Ta podoba, kde se asi inspiroval ten jeden, třináctý?

Pár minut po půl jedné dorazila celá skupina k břehům Černého jezera. Nastalo kochání, štěbetání neustalo a přišel další odpočinek, tentokrát u břehů jezera, kde stávala chata. Polovina dne byla za námi. Všichni po zásluze odpočívali a doplňovali kalorie na druhou část dne. Odcházeli jsme v 13.20 od jezera na Rozvodí. Zjistili jsme, že cesta na Rozvodí se zase civilizuje (nešlo se nám dobře). Co ty Lesy ČR tady zase provádí? Po cestě nahoru se sbíralo, nebylo toho tolik. Na Rozvodí jsme došli 10 minut před druhou. Zde byla krátká přestávka a potom po zelené do sedla. Z cesty byly krásné výhledy na Můstek, Brčálník i Nýrskou přehradu – to bylo za odměnu. Během cesty dolů se sbíralo, tady tohobylo méně. A tak si ti, co nesli pícháky, hráli na Špotákovou. Nebudeme jmenovat, fotografie hovoří za vše. Do sedla jsme došli pět minut po půl čtvrté. Pytle na jedno místo (svoz zajistí Václav z Íčka) a hurá kam? No přeci do hos…. U Karlů nás hezky přivítali, obsloužili dle našich přání, bříšek a jazýčků. Od paní Karlové jsme dostali 12 becherovek. Někteří nechtěli, jiní nemohli, a tak se ostatní (asi 2) mírně …. No nic, přece to tam nenecháme. Nastalo loučení s některými, mezi sebou, s dalšími i s místy Šumavy a šupajdilo se to na nádraží.

Bylo to krásné (jako vždy), prospěšné, jedinečné v posledním květnovém dni páně roku 2014. Díky všem, co u toho byli. Vesmír si to uložil, Šumava pamatuje a ostatní snad také!

VV

Fotky najdete na http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Brigada-_Cerne_jezero_31.5.2014/ 

 

Friday the 29th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins