Adventní vejšlap na sv. Markétu 29. 11. 2014

Vytisknout

Počet účastníků: 16 členů z. s. + 9 kamarádů + pes

Trasa: Bezděkov - Vítaná - Soustov - Dlažov - sv. Markéta - Pocinovice (zastávka ČD Úborsko 18 km), resp. Janovice nad Úhlavou (celkem 24 km)

Většina účastníků se sešla v 6.40 hod. na Hlavním nádraží Plzeň a odjela v 7.02 hod. směr Klatovy – Železná Ruda. Další členové z. s. přistoupili na stanici Plzeň Zastávka a někteří přijeli rovnou do Bezděkova, kde začínal náš pochod. Po trase nás vedl Vlastík Bureš.

První zastávka byla na návsi v Bezděkově u kostela sv. Václava, kde nás Jana Kolářová informovala o historii obce. Potom jsme se vydali po modré značce směr Vítaná, Soustov, Dlažov. V Dlažově u hřiště jsme vyslechli od Jany další informace o cíli naší cesty, tj. o kapli sv. Markéty a vedle stojící rozhledně. Zde se také někteří posilnili před výstupem na nejvyšší bod naší cesty. Sv. Markéta je ve výšce 642 m n. m. Na vrchol vede žlutá značka, která nás dovedla až na Dobrou Vodu (kaplička, studánka a křížová cesta). Odtud jsme pokračovali po zelené značce podle zastavení křížové cesty až do Pocinovic. Až sem jsme ušli 15 km. Jenže hospoda v Pocinovicích byla tak neútulná, že ti zdatnější se po polévce, kterou uvařili jen pro nás a která měla jedinou přednost, že byla teplá (a grogu), vydali další cestu do Janovic nad Úhlavou. No a my tři méně zdatné alespoň na zastávku ČD Úborsko, vzdálenou 3 km. Pes do restaurace nesměl vůbec.

Počasí nám moc nepřálo. Bylo kolem 0° C a ve výšce asi 600 m n. m. ležela námraza. Ta vyvolávala skutečnou adventní náladu. Bohužel foukal nepříjemný vítr a bylo mlhavo, proto jsme nemohli využít výhledy ani po cestě, ani z rozhledny. Našli jsme ale houby – zdravý hřib smrkový, nějaké hřiby hnědé.

Všichni jsme se sešli ve vlaku v Janovicích a po přestupu v Klatovech jsme v pohodě dojeli do Plzně na Hlavní nádraží.

Krajina, sv. Markéta i Dobrá Voda – to jsou místa tak půvabná, že si mnozí z nás tuto trasu chtějí zopakovat, jen za lepší viditelnosti.

VL

Friday the 1st. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins