Sněžnice (14. 2. 2015)

Vytisknout

Trasa: Železná Ruda – hotel Grádl – Zámecký les – Polom – Sklářský vrch – Železná Ruda

Nádherného vejšlapu se zúčastnilo 13 členů + 1 kamarád. Vrcholovým cílem 14 km trasy byl Polom 1295 m – velice zajímavý dlouhý hřeben, kterým prochází hlavní evropské rozvodí (Labe-Dunaj), je zakončený druhým vrcholem o 4 m nižším, na kterém je malá automatická meteorologická stanice. Paradoxně i díky Kyrillovi z 18. 1. 2007 nabízí Polom krásné výhledy.

Na nádraží v Železné Rudě – centrum na nás čekal p. Pavel Nedvěd, strážce NP Šumava, který nás cestou necestou s přehledem provedl po celé trase. Odtud jsme se vydali k hotelu Grádl nad Železnou Rudou. Průvodce je tady dobré mít, protože trasa vede neznačenými cestami. Stoupání je to kruté (nastoupali jsme 692 m), ale sněžnice jsou dobrým pomocníkem a výhled z vrcholu za tu námahu určitě stojí. Nám navíc fantasticky přálo počasí, takže sluncem zalité okolní vrcholy přímo vybízely k místopisné smršti, kterou nás zahltili Vlastík s Janou, vydatně podporováni průvodcem Pavlem.

Zhruba takovýto pohled se nám naskytl (vše se nedalo zapamatovat):

na JV jsme všichni bezpečně poznali Poledník 1315 m, vlevo od něj Javorník 1065 m. Plesná 1337 m na J už byla větší oříšek, ale pára nad chladicími věžemi Temelína byla dobrý orientační bod.

Na Z také nikdo nepřehlédl Velký Javor 1456 m.  I tady se kus od něj na obzoru vlevo zvedala bílá bublina páry nad atomovou elektrárnou v Německu a v ještě větší dálce se rýsovaly Alpy (Dachstein 2996 m).

Jezerní Hora 1343 m, Špičák 1201 m a Hoher Bogen 1072 m na JZ spolu s Pancířem 1214 m a Můstkem 1335 m na S se také daly poznat, ale zbytek už byl pro většinu slabší. Javornou 1090 m a Hadí vrch 1025 m na SV, Křemelnou 1125 m na V a spoustu dalších jmenovaných, které moje paměť neuložila, poznalo jen vytrénované oko zkušených.

Cestu zpátky, která vedla přes Sklářský vrch 1195 m, chvílemi úmyslně drsnou necestou (to abychom si v praxi vyzkoušeli prodírání mlazinou a běh s kopce kmenovinou - někteří volili variantu skluzu po vlastním těle) nám zpříjemňovalo pomyšlení na výborné belvederské pivo v hotelu Grádl, kde jsme naši cestu téměř zakončili. Výborná tečka za nádherným dnem! Stálo to za to a určitě to nebyl poslední vejšlap na sněžnicích.

Za vzorné vedení skupiny a dále za zajímavé informace poskytnuté během  cesty a doprovod zpět až na nádraží děkujeme Pavlu Nedvědovi z Informační a strážní služby NP Šumava.

VK (podpořen DK) 

P.S.: Velké poděkování patří Vlaďce M. za opatření 11 párů sněžnic a Vláďovi K. za úžasný servis (odvoz sněžnic). (JK)

 

Fotografie najdete na http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Sneznice_14.2.2015/ 

sneznice

Friday the 1st. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins