Šumavské čtvrtky – 9. února 2017: Vlci na Šumavě

Vytisknout

Ing. Jiří Kec: Vlci na Šumavě

Po roce opět přijíždí přednášet Ing. Jiří Kec, který je vedoucím Návštěvnického centra NP Šumava v Srní. To je zaměřeno na vlka obecného (Canis lupus) - pozorování volně žijících zvířat. Smečka má v současné době 8 členů – alfa pár (samice je ze zooparku v Lohbergu a samec ze ZOO Plzeň) a mláďata z let 2015 a 2016.

Po krátkém úvodu a představení našeho hosta pokládáme Jiřímu Kecovi otázku: „Patří vlk do volné přírody?“ Odpověď byla jednoznačná: „Určitě.“

Nejdříve něco statistik a zajímavostí o naší největší psovité šelmě. A potom už videa z výběhu ze Srní a příhody ze života vlčí rodinky. Byla podobnost s rodinou lidskou opravdu jen náhodná? J

Do diskuse se nikomu moc nechtělo, ale nakonec padlo otázek mnoho:

Máme se vlka bát?

Čím je krmíte?

Jak je zabráněno množení se mezi sebou?

Napadl by vlk člověka?

Co jelení a srnčí zvěř?

Můžete mláďata vypustit do volné přírody?  Přežila by?

Co chovatelé ovcí a dalších hospodářských užitkových zvířat? 

Všichni dostali uspokojivou odpověď – vlk zkrátka do volné přírody patří. Kdysi tu byl. Musí se udělat ještě velký kus práce, aby vlk neškodil na chovaných zvířatech, staral se o zdravou populaci vysoké zvěře a zabránil přílišnému množení zvěře černé. Občas sem nějaký kus zabloudí a díky telemetrii se o nich ví. Je tedy otázkou času, kdy se vlk v našich horách znovu usadí. 

Rozcházeli jsme se po půl sedmé a mnozí se informovali o možnostech, kdy a jak Návštěvnické centrum v Srní navštívit. Smysl dnešní přednášky byl splněn.

Díky moc, pane Keci!

JK

Více fotografií po kliknutí tady 

Kec vlci

 

 

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins