Šumavské čtvrtky – 11. května 2017: Osvobození Šumavy

Vytisknout

Ing. Bohuslav Balcar, Osvobození Šumavy americkou armádou 

Tematicky tato přednáška na měsíc květen „sedla“. Podtitul by mohla mít jako nová knižní publikace přednášejícího „Z Normandie přes Ardeny až k nám“. Přednáška zároveň nevědomky doplňovala i velmi zajímavou výstavu na venkovních panelech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.

Jednotky americké armády se k nám dostávaly těžko. Šumavu zdolaly průsmyky - Všerubským, na Železnorudsku, přes Stachy a Vimperk.

Většina amerických jednotek, které přišly v roce 1945 osvobodit západní Čechy, se nevyhnula osudové bitvě v Ardenách. I na našem území američtí vojáci občas padli do léček a nemálo jich zaplatilo za naši svobodu životem. A dlouhá léta se o jejich hrdinských činech nesmělo mluvit. Na mnoha místech Šumavy najdeme malé pomníčky (většinou postavené a udržované až po roce 1989), které připomínají boje a zmařené životy amerických vojáků (Javorná, Zhůří, …)

Termíny osvobození některých míst na Klatovsku: 1. 5. - Železná Ruda, 3. 5.  - Javorná, Čachrov, 4. 5. – Srní, Prášily, Zhůří, 5. 5. - Nýrsko, Janovice, Klatovy, 6. 5. – Sušice, Velký Bor, Kašperské Hory.

Byla připomenuta i „Operace Kovboj“, záchrana bílých koní z Hostouně.

Většina posluchačů této přednášky události z května 1945 zažila. Sami se s americkými vojáky přímo setkali. Přišli si oživit vzpomínky.

„Thank you, boys!“

 

JK

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins