Šumavské čtvrtky – 8. června 2017: Šumavské vodní elektrárny

Vytisknout

Ing. Jiří Běl: Šumavské vodní elektrárny

Vodní elektrárny byly na Šumavě již před rokem 1900. Ta úplně nejstarší zřejmě v Železné Rudě z roku 1891. Původní staré elektrárny ale nebyly napojeny do sítě, byly to tzv. ostrovní provozy.

Nápad vybudovat přečerpávací elektrárnu Černé Jezero měl kolem r. 1920 ing. Karel Kosek. A tak v roce 1930 začala fungovat první přečerpávací elektrárna v tehdejším Československu. Elektrárna využívá spád vody z Černého jezera. Voda z vyrovnávací nádrže je v době malé spotřeby v síti hnána z údolní nádrže šestistupňovým čerpadlem zpět do jezera.

Další významnou elektrárnou byla elektrárna na Čeňkově Pile, která dodnes využívá náhon Bubeníčkovy pily – vantroky.

Poslední je elektrárna Vydra na stejnojmenné řece, která byla postavena v roce 1942 a využívá Rosenauerův plavební kanál (Vchynicko - Tetovský) na polenové dříví.

Nad osadou Mechov byl postaven „vtokový objekt“, kde voda z kanálu vtéká do 3,5 km dlouhého potrubí a je přiváděna do akumulační nádrže Sedlo. Potom pokračuje dalších 800 m do „vodního zámku“ a dál padá kilometrovým potrubím o průměru 1 m do elektrárny Vydra. Původní potrubí bylo z modřínu, dnes je nahrazeno betonovým. Na Rechlích pod Modravou jsou měřidla průtoku vody, protože nelze „vzít“ všechnu vodu z řeky Vydry do kanálu a elektrárny – průtok je velmi pečlivě hlídán. I elektrárna Vydra byla projektem ing. Karla Koska.

Přednáška byla zajímavá, doplněna obrázky z výstavby elektráren i původní šumavské krajiny. Přednášející nechal kolovat i mnohé plány, výkresy, odborné články a technické parametry turbín. Bylo ale vidět, že tentokrát byla přednáška zaměřena především na pány – v sále byli ve značné převaze.

Víte, že první žárovku vynalezl Heinrich Goebel – hodinář z New Yorku již v roce 1854? Na práci si svítil skleněnou baňkou, kde mu jako svítící tělísko sloužilo zuhelnatělé bambusové vlákno.

První vodní elektrárny na Šumavě: Železná Ruda (r. 1891), Bystřice u Nýrska (na řece Úhlavě z roku 1895), Radešov (na Otavě z roku 1896), Annín (Otava – 1897), Čachrov (r. 1902 – Křižík), Sušice (r. 1906), Klatovy (Drnový potok – r. 1907), Čeňkova Pila (r. 1912), Černé Jezero (r. 1930 – dnes 2 Peltonovy turbíny a 1 Kaplanova turbína), Vydra (r. 1942, 2 Francisovy turbíny).

JK

 

Tuesday the 22nd. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins