Zmizelá Šumava IV. - vyprávění Emila Kintzla v rámci Šumavských čtvrtků 12. 4. 2018

Vytisknout

V pořadí už čtvrté vyprávění Emila Kintzla o zmizelé Šumavě; zúčastnilo se přibližně 70 posluchačů. 

Zmizelá Šumava – to nejsou jenom příběhy dnes již neexistujících stavení nebo celých vesnic, ale i (nebo především) osudy lidí – dobré i zlé.

Emil Kintzl tentokrát vypravoval víc smutných příběhů, ale i ty k životu patří.

Například:

Udavač z Karlova, tzv. sušický Frank, zdědil šumavský majetek po rodičích a s ním i zámeček Karlov mezi Hartmanicemi a Dobrou Vodou. Měl pod dohledem asi 60 domácností a donášel na Gestapo každou maličkost. 22. 05. 1946 byl v Sušici popraven oběšením. Z krásného Karlova se stalo vojenské rekreační zařízení a dnes je opraveno v soukromých rukách.

Vražedná Pohádka. Na Pohádce (4 km od Čachrova) se tu říkalo pro pohádkový výhled. Stály tu 3 domky. Udála se tu však křivda stařeně, která všechny obyvatele proklela. Od té doby se tu děly divné věci. Po revoluci se Na Pohádku přestěhoval do té doby slušný člověk Ivan Roubal. Potom masový vrah – 5 vražd mu soud prokázal. Na kolik vražd se nepřišlo, nikdo neví. Když zemřel ve věznici v Karviné, všichni si oddechli. Statek chátrá – že by kletba oné stařeny?

Majzlíky a kladiva – příběh sušického kameníka Vojtěcha Pokorného.  Vytvořil 19 velkých pomníků, nejslavnější je sousoší vojáka odcházejícího do války, loučícího se s rodinou. Vyhotoven byl ve 4 exemplářích a jeden z nich měl zajímavý osud. Kamenické povolání se dědí v této rodině z otce na syna dosud...

Kašperk – nejvýše položený hrad v Čechách má svá tajemství – poklad ve sklepě nebo chodbu vedoucí až do Kašperských Hor. Do historie Kašperku se zapsal i jeho kastelán Blahout.

Na závěr dal Emil Kintzl malý přídavek – významné osobnosti, které navštívily „jeho“ Kašperky: Karla IV. prý pan Kintzl osobně nezažil, Antonín Novotný, Václav Klaus prý v tak malém sále (jako mají v Kašperských Horách) ještě nikdy nepřednášel, Václav Havel si na nic nehrál – jen na kytaru a zpívali dlouho do noci, jen Miloš Zeman nad Kašperkami pouze přeletěl vrtulníkem…

JK

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins