Mikulášský vejšlap 6. 12. 2020

Vytisknout

Přísná protikoronavirová opatření byla uvolněna, a tak jsme operativně zařadili na neděli 6. 12. Mikulášský vejšlap – tentokrát pouze pro členy spolku.

Doprava auty, trasa cca 20 km: Svatá Kateřina – Fleky – Medvědí kaple – Červené Dřevo – Fleky – státní hranice – Chodská Úhlava – Svatá Kateřina.

Na „startu“ se nás sešlo 14 (a 2 psí slečny). Po prvním kilometru nám přes cestu přeběhlo stádo jalovic – hlavně, že se nerozběhly proti nám.

Ve Flekách jsme opustili červenou turistickou značku a pokračovali jsme po zelené po silnici asi 2 km a potom už polní cestou a lesem. První zastávka byla Medvědí kaple sv. Bernarda. Protože někteří nesnídali, nasadili ostřejší tempo. Nehnala je však zvědavost, ale obyčejný hlad J.

Kapli nechal z vděčnosti postavit roku 1719 Georg Kohlbeck z Liščí. V hlubokém lese ho napadl medvěd. Přežil. Osud kaple byl stejný jako osud všech příhraničních obcí. Zpustla. Opravena byla díky rodákům žijícím dnes v Bavorsku.

Dál jsme pokračovali na rozcestí Pod Lišákem a znovu jsme se napojili na červenou turistickou značku do Červeného Dřeva.

Obec byla založena v polovině 17. století Wolfem Maxmiliánem Lamingenem z Albenreuthu, pověstným Lomikarem…..a její osud? Dnes jeden obývaný dům a v místě kostela Bolestné Matky Boží pietní místo vybudované v roce 1996 opět za přispění odsunutých rodáků.

Dlouho jsme diskutovali nad základy kostela, studovali provedení zdí a přemýšleli nad „našimi“ Stodůlkami.

Vrátili jsme se do Fleků a padla otázka – pokračujeme dál podle plánu, nebo se vracíme do Sv. Kateřiny? Dál nás šlapalo 12. Zase po zelené turistické značce směrem k hranici a asi tak 100 m před hranicí odbočujeme po neznačené cestě doleva. Místy bylo i sněhově pocukrováno, cesta se vlnila. Přešli jsme státní silnici kousek před přechodem a po cyklostezce č. 2055 došli k Chodské Úhlavě. Tady jsme i za cenu vody v botách vyfotili dva krásné hraniční kameny a po červené turistické značce se vrátili do Sv. Kateřiny.

Krásnou a milou tečkou byla kávička a čaj od pana majitele Penzionu Račín.

JK

 

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins