Vejšlap a exkurze do likérky v Prádle 29.5. 2021

Vytisknout

V sobotu 29. května část Šumavských cest, respektive 15 osob a 2 psi, nasedla v 9:08 hod. do vlaku směr České Budějovice. Vystoupili jsme v Nepomuku - Dvorcích a část cesty jsme šli po zelené značce zvané Svatojakubská cesta - Všerubská. Pak jsme se napojili na naučnou stezku Pod Zelenou Horou. U krásně zrestaurovaných Božích muk a sousoší Piety jsme si trochu rozšířili obzory o zámku Zelená Hora, samozřejmě jsme zavzpomínali i na známou knihu o Černých baronech. Obešli jsme část vrchu Zelená hora a udělali krátkou zastávku u starobylého mostu v obci Klášter, který stojí mezi Klášterským rybníkem a řekou Úslavou. Další zastávka byla u Červeného mostu, jehož název byl prý odvozen od nelítostné bitvy, která údajně zbarvila most do rudě krvavé barvy. Dále jsme následovali červenou značku, stoupali jsme do mírného kopce a užívali krásné pohledy na zámek, který vystupuje jako maják do všech světových stran.

Pak nás čekalo stoupání do zalesněného vrcholku Na Skalici (561 m), pod jehož vrcholem jsme udělali obědovou pauzu, kdy jednotliví členové obsadili pařezy, velké kameny a posilnili se před exkurzí do likérky. Během přestávky jsme si prohlédli kruhovou kamennou poustevnu, kterou nechala v 18. století postavit Vilemína Auerspergová, majitelka zelenohorského panství. Podle pověsti zde žil poustevník Břímota, který se zde setkal se sv. Vojtěchem. Obec Prádlo má 260 stálých obyvatel a najdeme tam tři lihovary. Nejprve jsme dorazili k lihovaru společnosti Stock Plzeň - Božkov. Naším cílem byl však malý lihovar Jenčík a dcery, který stojí na opačném konci Prádla a sídlí v krásné secesní budově starého mlýna. Exkurze začala ochutnávkou likérů, největší úspěch zaznamenal známý a oblíbený Krvesaj. Pak jsme sešli do suterénu a současná majitelka Hana Jenčíková nás seznámila s postupem při výrobě likérů. Exkurzi jsme zakončili v podnikové prodejně a každý z nás si koupil něco tekutého na památku. Odpoledne se neslo v přátelské atmosféře a při rozloučení jsme si slíbili vzájemnou spolupráci, např. grog z Krvesaje jistě zahřeje návštěvníky při listopadové akci u kapličky sv. Martina. 

S větší zátěží v našich batozích jsme se vypravili na vlak do Srb. Procházeli jsme přírodním parkem Buková hora - Chýlava. Mohli jsme znovu obdivovat přírodní scenérie s výhledem na Zelenou Horu. V obci Dubeč, do které vedla nádherná lipová alej, jsme se napojili na modrou značku. Povinná zastávka byla u Památníku amerických letců. V únoru 1944 zde havaroval americký bombardér B-24J Liberator, který byl sestřelen německými stíhači. Z deseti členů posádky přežil jen jeden. Místo je velmi citlivě upraveno a pozornost poutá Nakloněný obelisk ze skla, dílo klatovského sochaře Václava Fialy. Pak už nás jen čekalo stoupání a klesání rozsáhlým přírodním parkem, minuli jsme horu Kámen (577 m), v jejíž blízkosti se nachází eneolitické sídliště zvané Velký Kámen. 

Celodenní „vejšlap“ byl skvěle organizován, protože zadní voj skupiny vešel do stanice ve chvíli, kdy přijížděl vlak od Nepomuku. Projeli jsme několika stanicemi, než průvodčí zinkasoval celou naši skupinu, takže na plzeňské nádraží jsme dorazili s platnými jízdenkami a bez zpoždění.

Sobotní výlet nám rozšířil obzory nejen vlastivědné a na kopci kousek od Dubče jsme i pomyslně zamávali šumavským vrcholům.

Další fotky najdete tady

 

Tuesday the 22nd. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins