Šumavská voděnka (10. - 12. 5. 2013)

Vytisknout

Trasa: Horní Vltavice - Lenora - Soumarský most - Pěkná - Nová Pec (pro vysoký stav vody plán upraven a startovali jsme z Lenory). Celkem jsme na lodích projeli 40 km.

Počet účastníků: 19, z toho 6 členů občanského sdružení Šumavské cesty

V pátek večer jsme se sešli v kempu na Soumarském mostě všichni v dobré náladě, ale červíček obav z počasí přece jen hlodal, protože lilo jak z konve. Nejvíce jsme záviděli Kašparům, kteří projevili obdivuhodnou kreativitu a zamluvili si chatku. Zjištění, že jsou v ní i kamínka, zvedlo všem náladu. Nakonec jsme usoudili, že ráno moudřejší večera, a odebrali se nocovat do svých brlohů. Plánovaný táborák se nekonal, ačkoliv všichni na něj dovezli dřevo.

Ranní probuzení nebylo radostné, protože opět pršelo. Během dopoledního brífinku v kiosku navrhnul Pavel jako náhradní variantu pětadvacetikilometrový výlet kolem Boubína, načež se všichni raději vrátili k původní variantě – splutí řeky z Lenory zpět na Soumarský most. Situaci zachránila rosnička na telefonu, která zahlásila na jedenáctou díru v mracích. Rychle jsme naskákali do aut a vyrazili směrem k Lenoře. Tam jsme se potkali s jakýmsi dětským vodáckým oddílem, což se projevilo jako nepříliš šťastná konstelace při první překážce. Ostrou levotočivou zatáčku nevybral nikdo, takže se nás šťouchalo v malé zátočině opravdu hodně. Voda tekla jak zběsilá, šlo to rychle, pro některé posádky byla cesta na Soumarský most poněkud adrenalinová, ale nakonec jsme se shledali všichni ve zdraví v kempu. Radost nám udělal i vodočet 99 cm (místo obvyklých 50cm), protože odpadl obávaný postup pěšmo vodou. Odpoledne jsme zakončili krátkou procházkou na Soumarské rašeliniště, po večeři smlsli pár piv v kiosku, dokonce na chvilku zaplápolal i ohníček, a pak už jsme se uložili do spacích váčků.

Nedělní ráno začalo netradičně – zasvítilo slunce. Pavlovi se podařilo posunout naši registraci o dvě hodiny dřív, dobrou náladu zvedlo i pravidelné hlášení rosničky na telefonu. Trochu jsme pobalili náš majetek a těsně před desátou vyrazili nádhernou šumavskou krajinou. Cestu k prvnímu odpočívadlu jsme zvládli za padesát minut místo původně plánovaných dvou hodin. Po dobré svačince jsme vyslechli další hlášení naší rosničky – tentokrát nás varovala před přeháňkou, která nás opravdu dostihla. Naštěstí netrvala dlouho, takže jsme pod teplým dohledem sluníčka odpádlovali poslední volej před Novou Pecí a spokojeně přistáli u břehu. Dojeli jsme v plném počtu, přestože několik posádek chtělo svou plavbu zakončit už v Pěkné. Těmto posádkám patří zvláštní uznání. Někteří naložili lodě a prchali k domovu, ostatní se vrátili do kempu a – jak jinak – v dešti balili stany.

I přes nepřízeň počasí to stálo za to. Hlavní díky patří především Pavlovi, který si užil spoustu horkých chvilek při zajišťování registrace, a organizace mu klapala jak po drátku. Samozřejmě nesmíme zapomenout na rosničku na telefonu Vlastíka, který zodpovědně hlídal oblohu a zachránil nám spoustu suchého oblečení.

Vodě AHOOOOOJ a Vltavě zvlášť.

MK, IM

Fotky najdete na Rajčeti http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Sumavska_vodenka_2013_10.-12.5.2013/

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins