Sněžnice, pozorovací srub (15. 2. 2014)

Vytisknout

Počet účastníků: 13 členů o. s. (z toho 2 děti) + 3 kamarádi

Sraz na hlavním vlakovém nádraží byl poněkud časný, a to v sobotu v 5:45, ale ranní vstávání v žádném případě nic neubralo na těšení účastníků. A zákusek od Jani K. chutnal skvěle! Bylo nad slunce jasné, že sněžnice nebudou potřeba, chybělo to podstatné - sníh.

Vlakem jsme dojeli do Horažďovic, přestoupili na lokálku do Sušice a odtud jsme v 8:31 pokračovali autobusem do Srní. V 9:15 jsme vystoupili u informačního střediska a přivítali se s rodinkou Bečvářových a Jaruškou s Honzou, kteří dorazili autem. Honza přivezl vlastnoručně vypěstovaná vynikající jablíčka. Mňam! Díky za výbornou svačinku. Nebe bylo krásně modré, jen občas se objevil bílý obláček, ale oblečení nikdo nepodcenil. Před samotným vejšlapem samozřejmě nechyběly Janiny kontrolní otázky se sladkou odměnou pro správně odpovídající respondenty.

A tak jsme se vydali na Srnský okruh, po pravé straně vrch Spálený a Sedelský. Naše trasa pokračovala podél Vchynicko-tetovského kanálu. Od vtokového objektu je voda vedena potrubím pod povrchem země do vodní nádrže u Srní. Užívali jsme si nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody, viděli zasněžená Ždánidla i Pancíř. Ovšem nejkrásnější pohled se nám naskytl přes sluncem zalité údolí na kapličku sv. Martina, v pozadí majestátní hora Křemelná (1125 m). Byl to sice poněkud vzdálený pohled, ale jedinečná možnost v tomto ročním období vidět na dálku naši kapličku! V hotelu Vydra jsme si pochutnali na polévce a dalších dobrotách a čekali na příchod pana  Kece, což je vedoucí územního pracoviště Srní, který nás dovedl do pozorovacího srubu. Myslím, že málokdo tušil, co budeme moci na vlastní oči a docela zblízka pozorovat. Odhadem asi 60-70 laní, kolouchů a mezi nimi jeleni s krásným parožím se pásli na řepě a mrkvi, kterou jim těsně před srub pohodili myslivci, aby nalákali zvěř.

Po návratu ze srubu zbyla ještě chvilka na občerstvení v hotelu Vydra. Odjezd ze Srní autobusem v 16:46 směr Sušice, s přestupem v Horažďovicích, příjezd ve 20:00 na hlavní vlakové nádraží v Plzni.

Sněžnice jsme sice tentokrát vyzkoušet nemohli, zato sluníčka a neobvykle teplého počasí na měsíc únor jsme si užili všichni.

AS

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins