Vejšlap Javorná - Dešenice (22. 3. 2014)

Vytisknout

Jarní vejšlap Javorná - Dešenice 22. 3. 2014

Počet účastníků: 14 členů o. s. (z toho 1 dítě) + 10 kamarádů

Trasa: Javorná – Šukačka – Městiště – Datelov – Matějovice - Dešenice (18 km)

V sobotu ráno jsme začali neobvykle. Na náš letos již druhý vejšlap jsme jeli autobusem. Postupně všichni účastníci přistupovali do Skibusu, který jel v letošní zimní sezoně naposledy na pravidelné víkendové lince Třemošná – Hartmanice.  

Ve veselé náladě jsme dorazili na naši výstupní zastávku, kterou byla krásná vesnička Zejbiš/Javorná. Po udělení pár informací od naší Jany K. jsme zavítali do tamního kostela, a zároveň si prohlédli přilehlý hřbitov, na kterém jsou převážně pochováni němečtí starousedlíci. Dále trasa směřovala do místní restaurace, kterou pro nás již o deváté speciálně otevřel pan majitel. Ten nás přivítal již po příjezdu na Javornou. Byl zvědavý, jestli jsme opravdu dorazili.

V restauraci jsme si dali pozdní snídani a příjemně se občerstvili různými dobrůtkami, např. palačinkou s ovocem a šlehačkou, ale též kachnou s knedlíky a zelím. 

Po tak krásném úvodu jsme nabrali směr s komickým názvem -  Šukačka.  Zde nás mile uvítala paní farmářka, která se zde stará o úžasné stádo šumavských ovcí a krav. Měli jsme možnost si prohlédnout zblízka krásná jehňátka, připravena pro konzumaci nadcházejících velikonočních svátků, což nám pochopitelně bylo velice líto. Dále nám vyprávěla, jak je to v dnešní době těžké s chovem šumavské ovce – Šumavky.

Po příjemném zážitku jsme nabrali turistické tempo s cílem do městyse Dešenice. Cestou jsme obdivovali krásy šumavského předhůří, údolí potoka Jelenky i kopce Prenetu, který byl z druhé - nám méně známé strany - k nepoznání. Městiště, Datelov i Matějovice jsou překrásné vesničky o několika chalupách, většinou víkendových. Párkrát jsme se občerstvili ze svých domácích zásob a těšili se na další hospůdku v cílové stanici.

Po dosažení cíle jsme vnikli do místní restaurace, kde ale bohužel přes cigaretový kouř nebylo skoro dýchatelno, ale pivo a nealko měli dobře vychlazené.

Protože naše Jana naplánovala krásné počasí, tak jsme si nápoje vzali ke konzumaci před restauraci a s chutí dojedli poslední zásoby a doplnili pitný režim.  V pohodě a s krásným pocitem stráveného dne jsme se odebrali na železniční zastávku a vyčkávali příjezdu vlaku. Kolega Jirka H.mě podle GPSky informoval, že jsme našlapali 18,37 km.

Cesta do Plzně rychle utekla, pro zahřátí jsme v kupé ještě dopili zbývající čaj od Pavla.

Již nyní se těšíme na další akci, kterou pravděpodobně bude kolopěškování. Abyste rozuměli, zkusíme jezdit na koloběžkách.

S přáním dalších krásných Vejšlapů po krásné Šumavě v roce 2014

MO

Fotky z Vejšlapu najdete na http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Javorna-Desenice_22.3.2014/

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins