Vernisáž výstavy "Šumava umírající? Ne. Romantická"

Vytisknout

Občanské sdružení Šumavské cesty společně s Plzeňským krajem, městem Plzní a Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje připravilo putovní výstavu fotografií Šumavy ke 130. výročí narození všestranného umělce Josefa Váchala.  Výstava fotografií od 12 profesionálních i amatérských autorů je presentována pod pozměněným názvem díla Josefa Váchala „Šumava umírající a romantická“.

V úterý, na apríla, proběhla venku v prostoru před SVK PK vernisáž. Za krásného počasí, které umocnilo kouzlo prezentovaných fotografií, zahájila program Jana Kolářová. Slovo předala Haně Šikové, která zastoupila ředitele SVK PK. Potom mluvil člen Rady Plzeňského kraje ing. Václav Štekl. Největší ovace sklidil člen našeho občanského sdružení, stále populárnější fotograf Václav Vetýška. To on přišel s nápadem výstavu zorganizovat. 

Stovka přihlížejících se dozvěděla o dalších zastaveních putovní výstavy. V Plzni ji můžete shlédnout jak na venkovních panelech, tak i v přízemí SVK PK do 29. dubna, potom se výstava stěhuje na měsíc květen do Kašperských Hor a pokračuje v červnu v Klatovech a Hartmanicích, v červenci ve Vimperku a Prášilech, v srpnu v Železné Rudě, v září v Domažlicích a Sušici a v říjnu se zase vrátí do Plzně, do regionálního dobrovolnického centra TOTEM. Zvláštní privilegium si vyjednala obec Kvilda, kde výstava zakotví v termínu od 1. 7. do 29. 8. 2014.

Mluvené slovo doplnila několika písněmi Vlaďka Bauerová za doprovodu Václava Greifa.

Vybraní hosté byli pozváni na malé občerstvení, která zajistila SVK PK a členky našeho občanského sdružení.

Zajímavým doplněním výstavy fotografií  Šumavy byla přednáška vedoucího katedry českého jazyka ZČU prof. Viktora Viktory o osobě a díle Josefa Váchala pod názvem „Váchal záhadný a . . .“, která se uskutečnila v úterý 15. dubna 2014 ve Smetanově síni Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje od 17 hodin. Na přednášku přišlo na čtyři desítky lidí a všichni byli nadšeni. Po posledním slovu prof. Viktory se ani nechtělo zvednout a odejít. Každý si musel ještě sám pro sebe vychutnat nádherně podané svědectví o rozpolcené osobě Josefa Váchala - byl velkým romantikem a současně i realistou.

Po skončení výstavy v Plzni doplníme i některé zápisy z návštěvní knihy.

Pojďme se všichni přičinit o to, aby Šumava nebyla umírající, ale stále jen a jen romantická!!!

Jana Kolářová

20140401 DSC 0015 kompr

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins