Jarní Vejšlap 28. 3. 2015

Vytisknout

Počet účastníků: 22 (14 členů spolku a 8 přátel)

Trasa: Čachrov – Kunkovice – Jarkovice – Svinná – Keply – Gerlův Dvůr – Javorná (17 km)

Stejně jako loni jsme využili poslední sobotu, kdy ještě jede skibus Plzeň – Hartmanice a vydali se – tentokrát do Čachrova. Tady na nás čekalo dalších 5 účastníků Vejšlapu. Hned po příjezdu, těsně po 8. hod., jsme navštívili soukromé Muzeum drezín pana ing. Václava Zahrádky. Po zajímavém povídání jsme obdivovali staré stroje, návěští a nejrůznější tabule, cedulky a ceduličky. Byly nám předvedeny 2 drezíny a my jsme si mohli sami vyzkoušet, jaké to je, takovou drezínu rozpohybovat a projet se po kolejích (asi 25 – 30 m dlouhých) přímo v zahradě pana Zahrádky. Mužská část naší výpravy se v tu chvíli vrátila do klukovských let a pan Zahrádka, který hlídal brzdu, měl co dělat.

Vřele doporučuji: www.muzeum-dresin.cachrov.cz

Kolem půl desáté jsme se rozloučili a naše cesta vedla k čachrovské tvrzi, kostelu sv. Václava a do údolí říčky Ostružné. Tu jsme po několika metrech přešli a opustili, abychom se v závěru našeho Vejšlapu k ní zase vrátili o kus výš proti proudu. V Kunkovicích jsme se na chvilku zastavili u kaple sv. Anny, a já se přiznám, trochu jsem tu zabloudila. Zmátla mě zelená značka a cyklostezka, museli jsme se asi 100 m vrátit. Tady na rozcestí jsme opustili zelenou turistickou značku a dál šli kus cesty po cyklostezce.

Počasí zatím přálo – nepršelo, mraky se pomalu trhaly a vykukovalo i sluníčko. Jen vítr byl ledový.

Došli jsme do Jarkovic – krásná hájenka s typickým okapem, který dříve býval běžný – vydlabaný z kmene stromu, kaplička a malý rybníček – to jsou celé dnešní Jarkovice!

Ve Svinné (bývalá původní osada) jsme to podle rozcestníku měli do Javorné už jen 3,5 km, proto někteří chtěli jít rovnou do hospody. Do plánovaných 17 km ještě zbývalo necelých 10 km, a tak jsme šli ještě na druhou stranu – do Kepel. Podivovali jsme se nad množstvím vysázených malých stromků – jabloní.

Počasí vydrželo! Příroda se sice probouzí hodně pomalu – loni jsme byli 22. března a kvetlo mnohem více jarních kytiček, než letos. I tak jsme cestou obdivovali sněženky, lýkovce, plicník, samozřejmě kočičky (vrba jíva) a jehnědy. Občas jsme ještě museli přes zbytky rozbředlého sněhu a trochu jsme se zacákali jarním bahnem. To ale nikomu nevadilo.

JK

Více fotek najdete na http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Jarni_Vejslap_28._3._2015/ 

2015 IMG 0412

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins