Šumavské kolopěškování (25. 4. 2015)

Vytisknout

Počet účastníků: 12 členů z. s. + 5 kamarádů

Trasa: Špičácké sedlo - Černé jezero - vodopád Bílá strž – Stateček - Zadní chalupy - Suchý Kámen – Vyhlídka - Nýrsko (cca 30 km)

Skoro přesně na den jsme se po roce vydali zdolávat šumavské cesty na již všem známém přibližovadle -  koloběžce.

Přálo nám nejen krásné jarní počasí, ale i výluka ČD, neboť nás bus vysadil přesně na výchozím bodě naší cesty - na Špičáckém sedle, kde pro nás již byly nachystané koloběžky.

Dalo by se předpokládat, že na tento netradiční přesun Šumavou vyrazí lidé mladších ročníků, jak bývalo zvykem před půl stoletím. Ale omyl. Kromě dvou mlaďochů, spíše dospívajících kluků, vyrazili na tuto dobrodružnou cestu samí životem zkušení lidé.

První zastávka byla na Černém jezeře, kde nás Janina vyzkoušela – tak již víme, že stojíme ve výšce 1008 m, v roce 2011 uplynulo 100 let od založení přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, jejímž zřizovatelem se stal kníže Hohenzollern na přímluvu ochránce přírody dr. Huga Conwentze. To vše a mnohé další se můžeme dočíst v útlé knize Oči Šumavy, kterou napsal a svými krásnými fotografiemi doplnil Václav Vetýška, člen našeho spolku.

Zanedlouho jsme dorazili k vodopádu Bílá strž a většina z nás se šla pokochat jeho vodami krátkým sestupem, ohraničeným zábradlím. I další cesta vedla voňavými lesy přes Stateček, kde jsme dostali příležitost se posilnit. A i když jsme přes les moc neviděli na okolní kopce, zjišťovali jsme, že po levé straně někde nad námi se tyčil Ostrý, napravo se nám zdáli ukázal Špičák a Můstek. Tak jsme pluli Královským hvozdem, cesta pěkně ubíhala. Kousek pod Statečkem byla další nečekaná zastávka, - první píchnutí pneumatiky. Pro naši kamarádku to bylo trošku nepříjemné, ale Vláďa s Pašlíkem tento defekt opravili vlastními silami na jedničku. A pro nás to byla další příležitost k popovídání. Navíc krásně hřálo sluníčko, a i když nám naše rosnička Vlasta Bureš poslal zprávu z Plzně, že asi okolo druhé odpolední hodiny začne zřejmě trochu pršet, vůbec jsme se neznepokojovali. To již budeme blízko Nýrska.

A skutečně. Netrvalo dlouho, cesta se již prudce klonila k Nýrsku. Byla to trochu divočejší terénní cesta, ale všichni ji s patřičnou opatrností hravě zdolávali. Ještě krátké pokochání na Vyhlídce, odkud se nám naskytl krásný výhled na celé Nýrsko a okolní i vzdálenější vrchy. Po půlhodince slastného odpočinku jsme dostali povel nasedat. Vždyť už zdálky mnohým voní kávička, pro Vlaďku ta pravá turecká, pro jiné pivečko. A tak honem z kopečka. Ale opatrně! Je to pěkný sešup dolů. A již jsme v cíli. Asfaltované cesty nás vedou podél Úhlavy do místního autokempu, údajně jediné otevřené h ospůdce v Nýrsku.  

To je krásná tečka za výletem po Šumavských cestách. Děkujeme a těšíme se na další. Ahoj…

Pro fotky klikni na http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Sumavske_kolopeskovani_25.4.2015/ 

Saturday the 13th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins