Voděnka 2015 (23. - 24. 5. 2015)

Vytisknout

Počet účastníků: 2 členové + 6 kamarádů a pes Filip

Ušlapané kilometry: 0

Ujeté kilometry na vodě: 19 + 22

V tomto roce jsme se vydali na krásnou zlatonosnou řeku Otavu. Je to levostranný přítok Vltavy, který vzniká na Šumavě u Čeňkovy Pily soutokem Vydry a Křemelné. Délka toku činí 111,7 km. My jsme sjeli zhruba třetinu, vzhledem k malému stavu vody bohužel nikoli tu nejhezčí. 

Řeka byla sjízdná až od Sušice, odkud jsme vypluli v sobotu ráno, i tak naše lodičky po cestě protestovaly, když jsme je odírali na mělčinách a kamenech. V průběhu platby jsme si odskočili protáhnout nohy na krátké procházce na Rabí. Pěkně opravený hrad se nám moc líbil.

Úsek ze Sušice je krásný, řeka pěkně utíká a okolí potěší oko. Bohužel pak přijdou Horažďovice a s nimi mnoho jezů, jejichž stavitelé byli zřejmě přímo nepřáteli vodáků. Jen velmi málo jezů má sjízdné propusti. Také se mnoho z nich jen obtížně přenáší, takže splutí řeky se stává siláckým vícebojem.

K večeru jsme dojeli do kempu v Střelských Hošticích, který je čistý a přívětivý, v této roční době skoro prázdný. U ohníčku jsme si nahřáli ztuhlé končetiny, opekli buřtíky a načerpali teplo na noc ve stanu. 

V neděli ráno jsme po přesunu aut do cílového místa, do Štěkně, vyjeli vstříc Strakonickým jezům. Ani tady si jejich stavitelé s vodáky moc starostí nedělali. Ale zaznamenali jsme přece jen jeden pokrok - poslední strakonický jez má novou propusť, je tedy sjízdný. Bohužel je vybavena kartáči, takže to není pro vodáka zase žádná velká radost. 

Ač počasí těsně před odjezdem vypadalo uplakaně, vodácký pánbůh se nad námi slitoval a posílal nám kapičky deště jen odměřeně a ještě jen v noci.

I přes nesjízdné jezy a „voleje“ před nimi je Otava krásná řeka a vodácký víkend jsme si všichni, jak náleží, užili. A příští rok? Třeba bude víc vody a zkusíme to už z Radešova!

HP

Více fotek najdete na http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Vodenka_2015_22.5.-24.5.2015/ 

Sunday the 14th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins