Stezka korunami stromů - sobota 25.10.2012

Vytisknout

 

Zwiesel – zastávka v Bärwurzerei Hieke – výroba bylinných likérů

Mauth – Glasblaeserkunst

Stezka korunami stromů v Neuschönau, Zoopark

 

Vlakem do Železné Rudy- město a zde nás už čeká malý autobus pana Vonáska. Rychle nastoupit a jedeme podél říčky Řezné do Zwieselu – žádné kulturní památky, muzea a kostely. Jana sice po cestě vypráví o třech pramenných tocích Řezné a pěti názvech, které do soutoku s Dunajem v Regensburgu vystřídá, i o sklářské historii bavorského městečka, ale my se těšíme na ochutnávku něčeho ostřejšího, co nás zahřeje. Počasí, že by psa nevyhnal! Usedáme v kině a shlédneme instruktážně zábavný (hlavně pro mužskou část výpravy) film o vzniku a výrobě bylinných likérů. Základem je kořen obyčejné zcela nenápadné rostlinky – naše bylinářky usoudily, že je to „koprníček“. Potom už se přesouváme do firemní prodejny, koštujeme (nalijí nám vše, co chceme) a kupujeme. Mají tu mnoho druhů s různým obsahem bylin, divoce rostoucích plodů i alkoholu. I použítí je různé – teplé, horké, ředěné vodou, čajem, . . . a některé názvy určují, pro koho se nápoj hodí (Oma, Opa . . . ).

Posilněni pokračujeme v cestě do Mauthu, sklárny, kterou vlastní dva skláři z Lenory. Ani nám nevadí, že leje. Ve sklárně je nádherné teplo a po úvodních slovech milých sklářů vidíme, jak se z horké skleněné hmoty pod šikovnýma rukama rodí ptáček a ozdobná koule. Prohlížíme stojany s křehkou skleněnou krásou a vybíráme, co by se nám hodilo, co se nám líbí. Zatím co pijeme vynikající kávu a nakupujeme suvenýry, Johana vyfukuje za pomoci sklářských mistrů ozdobnou kouli – dárek pro přítele. Ani se nám ze sklárny nechce, ale teprve nás čeká cíl našeho výletu.

Déšť se změnil ve sněžení. Stoupáme ke vchodu na stezku a procházíme se po 1300 m dlouhém dřevěném chodníčku ve výšce 8 až 25 metrů v korunách buků, jedlí a smrků. Nachází se zde 6 stanovišť. Stezka končí 44 m vysokou věží (vejce) s vyhlídkou – údajně až na vrcholky Alp. My nevidíme NIC – husté sněžení, mlha. Sestupujeme a fotíme jmelí v korunách stromů, procházíme dům Hanse Eisenmanna a pokračujeme krátkou procházkou zasněženého zooparku. Je s podivem, že v tomhle počasí jsou vůbec nějaká zvířátka vidět.

Budeme se sem muset vrátit na jaře – snad bude lepší počasí !!!

 

JK

Více fotek naleznete na tomto odkazu: http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Stezka_korunami_stromu_27.10.2012/ 

 

Saturday the 13th. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins