Šumavské čtvrtky – 14. ledna 2016

Vytisknout

Ing. Jiří Kec, Jeleni na Šumavě

Ve středu vychází opět článek v Plzeňském deníku - „Šumavské čtvrtky tentokrát o jelenech“. Ze Srní přijíždí přednášet Ing. Jiří Kec, který v letech 1991 – 1993 působil jako ředitel Národního parku Šumava. V současné době je vedoucím nově vybudovaného Návštěvnického centra NP Šumava v Srní a informačních středisek Rokyta, Březník a Poledník. Zároveň je aktivním členem zoologického programu NP Šumava – pozorování volně žijící zvěře. 

Chvilku po 17. hodině Jiří Kec začíná slovy: „ Vy tu máte jaro a my jedeme ze zimy!“ (na Šumavě začalo konečně sněžit!).

V sále sedí sedm desítek posluchačů, na plátně se objevuje video z přezimovací obory Beranky u Srní a pan Kec pokračuje zajímavými údaji ze života jelenů (samice od jelena není jelenice, ale laň). Díky vědeckým pokrokům dokáží dnes určit velmi přesné stáří jelenů – nikoliv podle paroží, jak je mezi lidmi rozšířeno, ale podle sedimentu na zubech. Není totiž pravda, že když jelen shodí paroží, druhý rok mu naroste paroží o jeden výrůstek větší - dvanácterák tedy není starý 12 let. Mohutnost paroží je dána především složením, kvalitou a množstvím stravy, kterou má jelen po celý rok k dispozici. V době, kdy jelen paroží nemá, je velmi zranitelný. Rána po shozeném paroží dost citelně krvácí, ale rychle se zacelí a naroste paroží nové. V době říje se jeleni dokáží parožím pěkně zranit. A váha? Jeleni nosí na hlavě až 8 kg. 

Přednáška pokračuje obrázky a grafy o migraci jelenů. Informace jsou z fotopastí nebo z vysílaček. Jelení zvěř je velmi chytrá a pamatuje si. Má svoje trasy, po kterých, s malými odchylkami, chodí každý rok. I do přezimovacích obor se většinou vracejí stále stejné kusy. Mají tak velká zvířata s nebezpečným parožím na hlavě v lese vůbec nepřítele? Co stále diskutovaný a obávaný rys nebo vlk? Obě tyto šelmy do lesa patří. V nebezpečí jsou především nemocné a slabé kusy jelení zvěře a to je pro zdravou populaci jelena dobře.

Přednáška končí pozvánkou na zájezd do přezimovací obory a pozorovacího srubu Beranky u Srní a prostor je pro diskusi a všetečné otázky. Největší zájem byl o podrobnou prohlídku paroží. Vždyť kdy se nám povede držet v ruce takovou nádheru!

JK 

 

Tuesday the 22nd. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins